Jesteś tutaj

Domy do 100 metrów kwadratowych a zwrot VAT.

Do tej pory prawo do zwrotu VAT na materiały budowlane  wszystkie osoby fizyczne, które dokonały remontu, modernizacji mieszkania lub domu bądź przystosowywały pomieszczenia i obiekty do celów mieszkalnych, i które poniosły koszty takich remontów. Wystarczyło złożyć wniosek i przedłożyć faktury zakupu materiałów. Od stycznia 2014 roku zwrot podatku VAT niezmiennie będzie obowiązywał, ale w związku z wcieleniem w życie programu "Mieszkania dla młodych". Co niezadowalające, program obejmie nielicznych inwestorów.

Zwrotu VAT nie będą mogli domagać się wszyscy. Skorzystać z tego przywileju będą mogły osoby, które realizując budowę systemem gospodarczym, jednocześnie mogą zaspokoić potrzeby mieszkaniowe w formie prawa własności. Osoby te nie mogą ukończyć 36 lat w roku, kiedy wydane zostało pozwolenie na budowę; mają zamiar zbudować dom o powierzchni do 100 m2 bądź 110, jeśli mają na wychowaniu minimum troje dzieci; nie były współwłaścicielem bądź współwłaścicielem innego budynku. Wnioski można składać od 1 stycznia, a dokładniej rzecz ujmując od momentu zdobycia pozwolenia na budowę, do 30 września 2018 roku.

Co istotne o zwrot pewnej części wydatków można ubiegać się jedynie raz. Mieszkanie w bloku może okazać się mniej wygodne niż malutki dom.

Koszt budowy zależy od powierzchni - można więc założyć, że im mniejszy stworzymy dom tym mniejszy koszt całkowity budowy.

Trzeba jednak mieć na uwadze, że domy jednorodzinne potrafią różnić się elementami architektonicznymi odpowiednio zwiększającymi lub zmniejszającymi koszta budowy. Najtańsze w budowie będą zatem domy o zwartej bryle, najlepiej na planie kwadratu, z pochylonym lekko dachem cztero - lub dwuspadowym bez wymyślnych złamań. Tego rodzaju dom można stworzyć szybko, a ryzyko błędów, które będą nas dużo kosztować jest bardzo małe.

Najtańsze w budowie, biorąc pod uwagę sam typ zabudowy, będą domy parterowe. Wymagają one jednak większej działki niż dom piętrowy o zbliżonej powierzchni. Zakup parceli może więc zdecydowanie podbić koszty związane z budową. Domy piętrowe da się łatwo zaplanować, wyznaczając strefy, a sam projekt instalacji, gdzie rozrysowuje się kuchnię czy łazienką (w jednym pionie). Taka budowa będzie nas kosztowała o wiele mniej niż dom parterowy, gdzie kłopotliwe staje się scentralizowanie urządzeń w jednym miejscu. Etapami powinien powstawać dom z poddaszem użytkowym , ponieważ przez długi czas możemy użytkować jedynie parter. Takie domy są również bardziej finezyjne niż zwykłe - parterowe.

Należy jednak wziąć pod uwagę, jaką realnie powierzchnię poddasza możemy zagospodarować. Pamiętajmy, że w takim wypadku, planując budowę domu z poddaszem lub budynku piętrowego, pomyśleć musimy także o schodach. Schody wewnętrzne powiększą z pewnością koszty całkowite budowy, ale i odbiorą dużą część powierzchni użytkowej domu. Również w ich obrębie nie ustawimy pewnych mebli, a samo poruszanie się stanie się mniej komfortowe w małej przestrzeni.